תוספים רעילים
התוסף או התרופה שאתם נוטלים עשויים להכיל חומרים רבים נוספים, מלבד הרכיב התזונתי או הצמח הפשוט שאתם רוצים לקנות. 

הנה מה שהמוצר שבידכם עלול להכיל:


צבעי מאכל – קשה להאמין, אבל בין הצבעים המאושרים על-ידי ה-FDA, ניתן למצוא גם חיפושיות אדומות כתושות או טחונות. אף חברה לא תעז לציין זאת על התווית. היצרנים מסווים את המרכיב הזה בשמות carmine או cochineal extract, C.I. 75470, crimson lake, אדום טבעי 4, E120 או "צבע טבעי". צבעים אלה מעניקים כמעט לכל השפתונים את גוני הוורוד או האדום היפהפיים שלהם. כן, גם לשפתונים הטבעיים. הרי גם חרקים הם טבעיים, נכון? ניתן למצוא את הצבע carmine גם במשקאות, גלידות, שלגונים, יוגורט וממתקים אדומים.


צבעי המאכל המלאכותיים שמסומנים כ-"FD&C" או "Lake" עלולים אף הם לגרום לבעיות קשות. לזכות ה-FDA ייאמר שהארגון אסר על השימוש באחדים מהם. FD&C צהוב מס' 5 (שנקרא גם טרטרזין) ו-FD&C כחול מס' 1 ו-2 עלולים לגרום להתקפי אסתמה, סרפדת (אורטיקריה) או תגובות אלרגיות קטלניות. ידעו זאת כבר בשנת 1978. מאמר שפורסם בכתב העת Clinical Allergy הראה מה עלול לקרות מצריכת טרטרזין מהמזון.


המדענים נתנו את הצבע הזה ל-120 משתתפים וגילו כמה תגובות מדאיגות, כמו חולשה, דופק מהיר, תחושת חום, ראייה מטושטשת, נזלת, תחושת חנק וגירוד. בנוסף, הם גילו גם הפעלה ניכרת של מסלולים דלקתיים הידועים כגורמים לתגובות אלרגיות מטרידות בגוף. מדוע היצרנים עשו שימוש מלכתחילה בצבעים מלאכותיים כמו טרטרזין, כאשר עומדים לרשותם צבעים טבעיים, כמו כלורופיל, בטא-קרוטן, קליפות ענבים, אסתקסנתין טבעי, היבסקוס, כורכום, אנאטו, תמצית סמבוק ועוד.


חומרי טעם – חומרי טעם מלאכותיים שטעמם דומה במקצת לבננה או למסטיק, עוזרים להורים לתת לילדיהם תרופות שטעמן המקורי דוחה. מדוע אנחנו זקוקים להם כאשר אמא-טבע דאגה לספק לנו חומרי טעם טבעיים כמו נענע, לימון, שוקולד ווניל?


ממתיקים מלאכותיים – ישנם ממתיקים טבעיים מומלצים יותר כגון סטיביה, נקטר קוקוס, נקטר אגבה לא מזוקק ומולסה. אבל רוב התוספים אינם מכילים ממתיקים טבעיים, אלא מרכיבים כגון סוכר קנה לא מזוקק, מניטול, קסיליטול או סורביטול וממתיקים שיוצרו במעבדה, כמו אספרטיים וסוכרלוז. חלק מהמדענים סבורים שממתיקים אלה מזיקים לתאי המוח, פוגעים בחשיבה וגורמים למיגרנות. טרוביה הוא הממתיק החדש ביותר שהגיע לשוק. הוא מיוצר ומזוקק מאחד העלים של צמח הסטיביה. בספרי Diabetes without Drugs תוכלו לקרוא עוד על ממתיקים טבעיים.


חומרים מייצבים – חומרים מייצבים מדביקים את כל המרכיבים יחד, כגון דקסטרוז (סוג של סוכר) ודיאתילן גליקול. ואם כבר מדברים על זה, זרקו כל מוצר שמכיל את החומר המייצב דיאתילן גליקול (DEG). ה-FDA אסף מן המדפים סירופים לשיעול ומשחות שיניים בגלל הרעל הזה, המשמש גם כחומר נוגד קפיאה.
חומרי לחות – חומרים אלה משמשים למניעת איבוד נוזלים או התייבשות של העור. הם הופכים את התחליבים והקרמים שאתם משתמשים בהם לחלקים ונעימים יותר. אחד מהם, שנקרא פוליאתילן גליקול (PEG) משמש מרכיב במשחות שיניים ומעניק להן את מרקמן החלק והאחיד. הוא מצוי גם בתכשירים משלשלים פופולאריים ובתכשירים לניקוי המעי.


חומר הלחות שנקרא פרופילן גליקול מצוי בצבעים ובחומרים נוגדי קפיאה תעשייתיים, כמו גם בתרופות, שמפו, תחליבי גוף ודאודורנטים. מחקרים מצאו שפרופילן גליקול עלול לגרום נזק למערכת העצבים ולכליות, בעיות כבד ופריחות בעור. גיליון הבטיחות של החומר כולל אזהרה להימנע ממגע עם העור. אולי בגלל הנזק לכבד? אם כך, כאשר אנחנו חופפים את הראש, אנחנו אמורים למנוע מהשמפו לגעת בעור הקרקפת שלנו? אני חושב שעדיף להתרחק לחלוטין מהמוצרים המכילים את החומר.


חומרי סיכה – הנפוצים שבהם הם ציטראטים, כמו מגנזיום ציטראט שמצוי בעיקר בטבליות, אך גם ברבות מהכמוסות הנמכרות בשוק. מגנזיום ציטראט אינו זהה למינרל מגנזיום. הציטראטים מסייעים באריזת האבקה של תוסף התזונה לתוך טבליות או קפסולות. השפעה זו מזרזת את תהליך הייצור, אך עלולה להפחית את ספיגת הרכיבים הטובים שבתוסף או בתרופה.


חומרים מפרקים – חומרים אלה מסייעים לפירוק הטבליות. צלולוז שמקורו בצמחים (תאית) הוא אחד המרכיבים הנפוצים למטרה זו, כמו גם נתרן לאוריל סולפאט (SLS), שעל-פי ממצאים מדעיים, עלול לגרום נזק לכליות ולשלפוחית השתן ואף לגרום לסרטן. החומר הכימי הזה נמצא בנוזלים לשטיפת רצפות, מסירי שומנים ותכשירי רחצה וטיפוח שונים. גם סוגים רבים של שמפו וסבונים מכילים SLS. על-פי הדו"ח שפרסם ב-1983 הקולג' האמריקאי לטוקסיקולוגיה על אודות בטיחות השימוש בנתרן לאוריל סולפאט, החומר גורם לניוון קרומי התאים באמצעות הרס חלבונים. לדעת החוקרים, אפילו שימוש בריכוז נמוך עלול לגרום לרמת חדירות גבוהה לעור.


האם ידעתם שמדענים ברחבי העולם עושים שימוש ב-SLS במסגרת ניסויים קליניים כדי לגרום לבעיות עור למטרות מחקריות? העובדה הבאה מעניינת לא פחות. מוצרים המיועדים לשימוש על העור, אמורים להכיל SLS בריכוזים שלא יעלו על 2%-1%, ולמרות זאת, רבים ממוצרי השמפו, הסבונים, תרחיצי הגוף, הקרמים והתחליבים מכילים 20%-10%!


חומרים משמרים – חומרים אלה מסייעים לשמירה על טריות המוצר. כדאי שתיזהרו ממוצרים שמכילים פאראבנים (פרופיל, מתיל, בוטיל או אתיל). המדענים חלוקים בדעתם לגבי חומרים אלה, שכן חלק מהחוקרים עדיין סבורים שהם בטוחים לשימוש, אף שממצאים רבים והולכים הוכיחו שהם משבשים את המערכת ההורמונאלית ועלולים אפילו לגרום לסרטן. חומרים משמרים אחרים, כולל BHA, BHT, חומצה סורבית ואשלגן סורבאט, מצויים אף הם בתוספים רבים. לרוב, הם חלק מחומרי הגלם שבתוספי ויטמינים ואינם מופיעים על גבי האריזה.


פלואוריד – חומר זה נמצא במוצרים רבים ואפילו במערכת המים. הפלואוריד ניתן לילדים כדי להגן על שיניהם ולמנוע עששת. רוב משחות השיניים הנמכרות כיום מכילות פלואוריד. החל מ-7 באפריל, 1997, ה-FDA דורש שעל כל משחות השיניים הנמכרות בארה"ב תופיע אזהרת רעלים מפני החומר הזה. באזהרה נכתב כך: "זהירות: יש להרחיק מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל 6. במקרה של בליעה, פנו מיד לעזרה רפואית או צרו קשר עם המרכז לבקרת רעלים." כמה מטריד לגלות שהחומר הכימי הזה מצוי גם ברבים מקוטלי החרקים, חומרי ההדברה וחומרים המשמשים לשימור מוצרי עץ.

* מתוך הספר "האמת על התרופות"


No photo description available.

Share