עובש
יכול להיות שביקרתם המון רופאים ולא הצלחתם למצוא את המקור לבעיה הבריאותית שלכם, וכל הזמן הזה, המקום הבטוח לו אתם קוראים בית, אירח את האורח הלא כל כך תמים והמזיק הזה, עובש.


עובש זה בעצם שם כללי למספר רב של פטריות בצבעים שונים (ירוק, שחור, צהוב ועוד) שיכולות לגדול בסביבה חיצונית וגם בבתים, כל מה שהפטרייה זקוקה לגדול בבית היא לחות \רטיבות.


כיצד עובש משפיע על הבריאות שלנו?


עובש המתפתח בבתים ברצפות ובקירות יכול לגרום לבעיות במערכת הנשימה, אלרגיות שונות בעיות עור בעיות נוירולוגיות, עייפות, כאבי גרון ועוד. כל אדם יגיב שונה לחשיפה וזה תלוי כמובן במערכת החיסון, מערכת חיסון מוחלשת תגרום לתסמינים חריפים יותר.


מקום נוסף בו יכול להתפתח עובש הוא במזרן חדר השינה, מגע של המזרן עם מים כגון חומר ניקוי, קפה, או כל נוזל אחר הוא מצע להתפתחות לעובש במידה ולא דואגים לייבוש מוחלט של המזרן. זה חל גם על שטיחים, כריות נוי, ספות, מזגנים, חדרי אמבט לא מאווררים ועוד.


דרך חשיפה נוספת לעובש היא דרך מזון, מיקוטוקסינים הם חומרים רעילים שנוצרים על ידי סוגים שונים של עובש, ניתן למצוא אותם בעיקר בדגנים, באגוזים, סוגי בשר שונים, מוצרי חלב ועוד. חלק גדול מהיבול בעולם נגוע במיקוטוקסינים שהמסוכנים ביותר הם האפלטוקסינים.


אפלטוקסין הוא חומר רעיל ומסרטן שנוצר על ידי פטריות מסוימות ומצוי על או בתוך מזונות של בני אדם ובעלי חיים. הוא מצוי בעיקר בשדות תירס ואגוזים.


בפירות מסוימים כגון פפאיה מתפתח עובש לפני הבשלת הפרי, במקרה זה ניתן לחתוך כ 3 ס"מ מסביב לעובש ולאכול, במאכלים מסוימים כגון גבינות, יוגורט, ושאריות של בישולים לזרוק מיד את המזון היות והעובש לא "מבודד" ויכול להתפשט לשאר המזון.


אז מה עושים?


בדקו טוב את המזון לפני הקנייה, במידה וקונים אגוזים חשוב לשים לב לתחלופת הסחורה בחנות וכיצד האגוזים נשמרים.


במקומות כגון קירות, רצפות ומשטחים יש לבדוק מהיכן מגיעה הרטיבות\לחות ולטפל, כל נוזל לטיפול בעובש יהווה פתרון זמני אם מקור הלחות לא הוסר!


קיימים מספר פתרונות כגון שמן עץ התה, אקונומיקה ועוד, חלק מחומרים אלה רעילים ולכן מומלץ להזמין בעל מקצוע לטיפול בבעיה ולאחר מכן לצבוע מחדש את החלק הנגוע, רצוי בצבע דוחה רטיבות, בעיקר בחדר אמבטיה.
הערה אחרונה, יש מקרים בהם קיימים תסמינים של עובש והוא לא נראה לעין, מומלץ להזיז רהיטים כגון ארונות, שידות וכדומה בחדר, שם הלחות והסיכוי להמצאות עובש גבוהה יותר.